قیمت نصب کاشی و سرامیک در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۵:۵۲:۰۵ +۰۴:۳۰ ۲۷ مهر ۱۳۹۷|سیاست قیمت گذاری|
  • مشاهده تصویر بزرگتر قیمت نصب کاشی و سرامیک

 

نصب کاشی در ساختمان علاوه برداشتن جنبه تزیینی و جلوه دادن به فضا، به عنوان یک پوشش مناسب برای دیوارها و کف ساختمان استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد کاشی کاری در آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، کف سالن و اتاق خواب‌ها است. کاشی کاری باید توسط یک استادکار حرفه‌ای و کاربلد صورت گیرد؛ زیرا هر سهل‌انگاری و اشتباهی در نصب کاشی، ممکن است بعد از مدتی منجر به جداشدن کاشی‌ها و شکستن آنها شود. با بروز این مشکل، علاوه بر اینکه پول پرداخت‌شده برای این کار هدر می‌رود، ظاهر خوب محیط هم از بین می‌رود. از آنجایی‌که هر کاری برای ساختمان هزینه‌بردار است و برای هر کاری دستمزد تعیین می‌شود، کاشی کاری هم دستمزد و هزینه مشخصی دارد. برخی از موارد روی قیمت نصب کاشی و سرامیک تاثیر می‌گذارند و به قول معروف، اجرت نصب کاشی و سرامیک را بالا و پایین می‌کنند. در اینجا عوامل موثر بر قیمت نصب کاشی و سرامیک را معرفی می‌کنیم.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت نصب کاشی و سرامیک

برخی از مسایل در قیمت نصب کاشی و سرامیک دخیل هستند؛ این مسایل باعث می­شوند تا قیمت نصب کاشی و سرامیک در هر ساختمانی متفاوت باشد. در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

 

قیمت نصب کاشی و سرامیک با توجه به جنس ماده چسباننده تعیین می‌شود. برای چسباندن کاشی و سرامیک از چسب یا ملات استفاده می‌شود. در ادامه قیمت روز نصب کاشی و رامیک را با هم مرور می‌کنیم:

    • نصب هر مترمربع کاشی دیوار و سرامیک کف با چسب: ۱۵ هزار تومان
    • نصب هر مترمربع کاشی دیوار با استفاده از ملات: ۱۸ هزار تومان
    • نصب هر مترمربع سرامیک کف با استفاده از ملات: ۱۶ هزار تومان

 

کاشی و سرامیک
جهت استفاده از خدمات کاشی و سرامیک ساختمان کلیک کنید

نوع کاشی و سرامیک

کاشی‌ها انواع مختلفی دارند؛ برخی از آنها معمولی، برخی به سبک مدرن و برخی هم طرح‌های برجسته دارند. قیمت نصب کاشی و سرامیک با توجه به نوع و جنس کاشی متغیر است. به طور معمول نصب کاشی‌های ساده نسب به کاشی‌های تزیینی و آنتیک راحت‌تر است؛ در نتیجه برای نصب کاشی‌های ساده، استادکار زحمت کمتری می‌کشد و وقت کمتری صرف می‌کند.

در برخی مواقع صاحبان کار در نظر دارند تا با الگوهای متفاوت، ظاهر و طراحی محیط را  به وسیله طرح‌های کاشی تغییر دهند. برای انجام این کار و به کار بردن طرح­های خاص در هنگام کاشی کاری وقت بیشتری صرف خواهد شد. پس با توجه به اینکه کاشی کار وقت و زحمت بیشتری را برای نصب کاشی‌­های تزیینی می­‌گذارد، قیمت نصب کاشی و سرامیک این نوع کاشی­‌ها هم بیشتر است. بنابراین می­‌توان گفت نوع و جنس کاشی یکی از عوامل موثر بر قیمت نصب کاشی و سرامیک خواهد بود.

با توجه به اینکه کاشی کار وقت و زحمت بیشتری را برای نصب کاشی­‌های تزیینی می‌­گذارد، قیمت نصب کاشی و سرامیک این نوع کاشی­‌ها هم بیشتر است.

توصیه می­‌کنیم قبل از خرید کاشی یا سرامیک با استادکارتان مشورت کنید؛ زیرا کیفیت و جنس کاشی در کاشی کاری اهمیت دارد. در واقع مهم­ترین بخش کاشی کاری به کار بردن کاشی با کیفیت و مقاوم در برابر رطوبت و حرارت است و هیچ‌کس بهتر از استادکار نخواهد توانست شما را در انتخاب کاشی راهنمایی کند.

 

ابعاد کاشی و سرامیک

ابعاد کاشی یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت نصب کاشی و سرامیک است. کاشی­‌ها در ابعاد بزرگ و کوچکی در بازار موجود هستند. در هنگام خرید کاشی باید نهایت دقت صورت گیرد تا کاشی متناسب با فضا خریداری شود. ابعاد مناسب کاشی خیلی مهم است؛ به عنوان مثال برای فضای کوچک هرگز نباید از کاشی­‌های بزرگ استفاده کرد یا اینکه هیچ‌گاه انتخاب کاشی با ابعاد کوچک برای متراژهای بالا توصیه نمی‌­شود. زیرا سبب زحمت زیاد برای کاشی کار در تراز کردن کاشی‌ها خواهد شد. استفاده از ابعاد نامناسب کاشی در نهایت سبب افزایش قیمت نصب کاشی و سرامیک خواهد شد.

ابعاد کوچک کاشی در نصب کاشی و سرامیک

زیرسازی سطح مدنظر

نصب کاشی روی سطوحی مانند سطوح سیمانی ممکن نیست و در صورت نصب کاشی در چنین سطحی، امکان از جا درآمدن آن وجود دارد. لازم است این سطوح برای کاشی شدن زیرسازی شوند. برای زیرسازی ابتدا با تیشه یا ابزار مناسبی سطح را اصطلاحا زخمی می‌کنند و سپس کاشی کاری را شروع می‌­کنند. در مواردی که سطح رطوبت یا نم شدید داشته باشد، این روش می­تواند کمک زیادی برای بهتر نصب شدن کاشی بکند. با زیرسازی سطح قبل از کاشی کاری، هزینه جداگانه­‌ای بر قیمت نصب کاشی و سرامیک اضافه خواهد شد. به هرحال باید در نظر داشت انجام این کار مجزای از مراحل کاشی کاری است و اینکه با انجام دادن آن به هزینه دستمزد کاشی کاری اضافه شود، کاملا طبیعی است.

 

متراژ کاشی کاری یا سرامیک کاری

یکی از مهم‌ترین عوامل برای برآورد قیمت نصب کاشی و سرامیک، میزان سطح مورد نظر برای کاشی کاری است. معمولا قیمت نصب کاشی و سرامیک بر حسب متر مربع برآورد می­‌شود. به طور میانگین قیمت نصب کاشی و سرامیک به ازای هر مترمربع ۲۰ هزار تومان است. این هزینه با در نظر گرفتن استفاده از ملات به عنوان ماده‌ی چسبنده محاسبه شده است. البته این قیمت می­‌تواند در برخی از شهرها و محله‌های مختلف، متفاوت باشد.

 

عایق کاری زیر کار

کاشی کاری در بعضی از بخش­های ساختمان مانند سرویس بهداشتی یا آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای کاشی کاری این قسمت‌های خانه پیش از شروع کار، سطوح مورد نظر را به روش قیرگونی عایق کاری می­‌کنند. با انجام عایق کاری، از نفوذ رطوبت و نم جلوگیری می­‌شود و هیچ راهی برای رسیدن رطوبت به سطح زیرین کار باقی نمی­‌ماند. به دلیل حجم بالای رطوبتی که در این مکان‌ها وجود دارد، انجام ندادن عایق کاری سبب می‌شود تا کاشی‌ها به مرور چسبندگی خود را از دست بدهند و از سطح جدا شوند. انجام عایق کاری برای قبل از نصب کاشی بر قیمت نصب کاشی و سرامیک تاثیر می­‌گذارد و آن را افزایش می­دهد.

به دلیل حجم بالای رطوبتی که در حمام و سرویس بهداشتی وجود دارد، انجام ندادن عایق کاری سبب می‌شود تا کاشی‌ها به مرور چسبندگی خود را از دست بدهند و از سطح جدا شوند.

 

مکان کاشی کاری یا سرامیک کاری

مکان یا محل‌ه­ایی که کاشی کاری انجام می­‌شود، در تعیین قیمت نصب کاشی و سرامیک اهمیت دارد. در واقع یکی از عوامل موثر بر قیمت نصب کاشی و سرامیک مکان کاشی کاری خواهد بود. قیمت نصب کاشی و سرامیک در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان نسبت به شهرهای کوچک بیشتر است. همچنین قیمت نصب کاشی و سرامیک در محلات بالای شهر با پایین شهر تفاوت دارد. این اتفاق به دلیل تفاوت هزینه زندگی در نقاط مختلف اجتناب‌ناپذیر است.

قیمت نصب کاشی و سرامیک با چسب

نصب سرامیک کف با استفاده از چسب

 

نوع اتصال کاشی و سرامیک

یکی از انواع روش‌های نصب کاشی، کاشی کاری به کمک چسب کاشی است. چسب کاشی دو نوع پودری و خمیری دارد که برای چسباندن کاشی کف از نوع پودری و برای نصب کاشی دیوار از نوع خمیری استفاده می­‌شود. قیمت نصب کاشی و سرامیک با چسب با قیمت نصب کاشی و سرامیک با ملات مخصوص فرق دارد و استفاده از چسب کاشی منجر به ارزان‌تر تمام شدن کاشی کاری می‌شود. قیمت نصب کاشی و سرامیک دیوار به کمک چسب را به طور میانگین ۱۵ هزار تومان در نظر می‌­گیرند. اگر بخواهید نصب کاشی یا سرامیک را با استفاده از روش سنتی انجام دهید، باید بین ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان به ازای هر مترمربع کنار بگذارید.

با در نظر گرفتن موارد گفته شده، محاسبه قیمت نصب کاشی و سرامیک برای یک ساختمان به راحتی انجام خواهد شد. توصیه می‌­کنیم برای کم شدن هزینه‌ها از چند استادکار مطمئن کمک بگیرید. با کمی هزینه بیشتر، کاشی کاری را به یک فرد کاربلد و ماهر بسپارید تا خیال‌تان از بابت انجام آن راحت باشد.

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

درباره نویسنده:

علیرضا یوسفی زاده
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی هستم. یکی از کارای مورد علاقم اینه که بگردم و چیزای جدید یاد بگیرم؛ خیلی وقتا فرقی هم نمیکنه تو چه زمینه ای باشن. به نظرم یاد گرفتن در مورد هرچیزی باعث میشه آدم دید بهتری به جهانی که توش زندگی میکنه داشته باشه. تو وبلاگ کبال هم هدفم از نوشتن اینه که بخشی از مطالبی که یاد میگیرم رو با شما به اشتراک بگذارم. چراکه سوال های قبلی ذهن من میتونن سوالای حال حاضر ذهن شما باشن.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!