کابینت آشپزخانه کوچک برای استفاده‌ی حداکثری از فضا

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۵:۵۲:۴۴ +۰۴:۳۰ ۲۶ مهر ۱۳۹۷|تزئینات و دکوراسیون|
  • مشاهده تصویر بزرگتر کابینت آشپرخانه کوچک

اگر آشپزخانه کوچکی داشته باشید، همیشه ذهن‌تان درگیر این مساله است که چگونه از فضایی کوچک بیشترین استفاده را ببرید. طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک دغدغه‌ی بسیاری از طراحان است و اهمیت کابینت آشپزخانه‌ کوچک در چنین محیطی بیشتر از آشپزخانه‌های بزرگ به چشم می‌آید؛ چراکه کابینت‌ها در فضای حداقلی باید به گونه‌ای چیده شوند که بیشترین کارایی ممکن را داشته باشند. علاوه بر رنگ، نحوه‌ی قرارگیری و کمک گرفتن درست از وسایل جانبی باعث می‌شود تا آشپزخانه‌ای کوچک به اندازه‌ی هر آشپزخانه‌ی دیگری نیازهای شما را برآورده کند و کاملا زیبا و اید‌آل هم باشد. در این مطلب مدل‌های مختلف کابینت آشپزخانه‌ کوچک را بررسی می‌کنیم تا از ایده‌های موجود در آنها برای طراحی آشپزخانه‌ی خود بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: هزینه کابینت در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

استفاده درست از رنگ

یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به کابینت در آشپزخانه‌های کوچک، رنگ آنها است. استفاده‌ی درست از رنگ باعث می‌شود تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر بیاید. البته شاید این مساله را یک خطای دید ساده فرض کنید؛ اما طراحان کابینت آشپزخانه‌ کوچک از این مساله برای ایجاد یک فضای زیبا و دلنشین در آشپزخانه بهره می‌برند. معمولا رنگ‌های خنثی (رنگ‌هایی مثل سفید، خاکستری یا سبز و لیمویی روشن) چنین قابلیتی دارند. با استفاده از چنین رنگ‌هایی در کابینت‌ها و محیط آشپزخانه نه تنها آشپزخانه‌ی دل‌بازتر و روشن‌تری خواهید داشت، بلکه به این ترتیب فضای کوچک آشپزخانه را بزرگ‌تر از حالت معمول نشان خواهید داد.

 

اجتناب از تضاد رنگی

در ساخت کابینت آشپزخانه کوچک حتما این مساله را به یاد داشته باشید که تضاد رنگی زیاد باعث کوچک‌تر نشان داده شدن محیط می‌شود. پس هرچقدر رنگ‌های استفاده شده در کابینت‌ها به محیط اطراف نزدیک‌تر باشند، فضا بزرگ‌تر از حالت معمول به نظر خواهد رسید. مثلا اگر از رنگ خاکستری برای رنگ‌آمیزی دیوارها استفاده کرده باشید یا کاشی‌های آشپزخانه این‌رنگی باشند، بهتر است کابینت آشپزخانه کوچک هم چنین زمینه‌ای داشته باشند. خیلی وقت‌ها کابینت‌سازها پیشنهاد می‌دهند که رنگ صفحه‌ی روی کابینت‌ها با خود کابینت‌ها متضاد باشد. این مساله شاید برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب باشد؛ اما در آشپزخانه‌های کوچک تنها باعث کوچک دیده شدن فضا می‌شوند. پس در کابینت آشپزخانه‌ کوچک بهتر است صفحه‌ی روی کابینت، رنگی نزدیک به کابینت‌ها داشته باشد.

 

در ساخت کابینت آشپرخانه کوچک بهتر است صفحه‌ی روی کابینت رنگی نزدیک به کابینت‌ها داشته باشد.

 

استفاده از درهای شیشه‌ای برای کابینت‌ها

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید آشپزخانه‌ی کوچک خود را زیباتر کنید، ساختن کابینت‌های بدون‌ در یا کابینت‌هایی با در شیشه‌ای است. این کار باعث می‌شود تا نگاه و توجه ناظر بیرونی به عمق کابینت‌ها جلب شود و به این ترتیب، توهمی از بزرگی فضا و ابعاد به وجود بیاید. این شیوه یکی از موثرترین و پرکاربردترین راه‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا است و در ساخت کابینت آشپزخانه‌ کوچک بسیار مفید است. البته این شیوه زمانی موثر است که بتوانید چیزهای درون کابینت‌ها را با نظم و ترتیب بچینید و زیبایی آشپزخانه را با شلوغی و آشفتگی کابینت‌ها بهم نریزید.

 

استفاده از جزیره آشپزخانه

معمولا این تصور وجود دارد که جزیره‌ی آشپزخانه در محیط‌های کوچک چندان مناسب نیست و می‌تواند حسابی دست‌وپاگیر باشد. اما با استفاده از یک جزیره‌ی کوچک و ساده می‌توانید به بسیاری از معضلات یک آشپزخانه‌ی کوچک پایان دهید. یک جزیره آشپزخانه نه تنها می‌تواند مشکل کمبود تعداد کابینت‌ها را برایتان حل کند، بلکه میز کار خوبی را هم برایتان فراهم خواهد کرد تا کارهای مربوط به آشپزی را روی آن انجام دهید. این جزیره می‌تواند متحرک هم باشد تا هر زمان که به آن احتیاجی نداشتید، آن را در گوشه‌ای قرار دهید تا جلوی دست و پا نباشد. جزیره‌ی آشپزخانه علاوه بر تمامی مزایایی که شرح دادیم، باعث بزرگ‌تر جلوه دادن آشپزخانه هم می‌شود. در نهایت اینکه می‌توانید از آن به عنوان میزی برای صرف صبحانه و میان‌‎وعده‌های دل‌انگیز هم استفاده کنید.

 

می‌توانید از جزیره آشپزخانه برای صرف میان وعده‌های دل‌انگیز استفاده کنید.

 

کابینت آشپزخانه کوچک تا سقف امتداد دهید

برای داشتن فضای بیشتر در کابینت آشپرخانه کوچک باید آنها را بلندتر بسازید و تا سقف ادامه دهید. در چنین شرایطی باید چیدن وسایل داخل کابینت‌ها را با دقت بیشتری انجام دهید. وسایل و ظروفی که از آنها کمتر استفاده می‌کنید را در کابینت‌های بالایی بگذارید و وسایل مورد نیازتان را در دسترس قرار دهید. به این ترتیب نه تنها فضای ذخیره‌ی بیشتری در اختیار خواهید داشت، بلکه هر زمان که خواستید می‌توانید از وسایل موجود در کابینت‌های بالایی هم استفاده کنید.

 

لوازم توکار را فراموش نکنید

وقتی آشپزخانه کوچکی دارید، باید تمام راه‌های ممکن برای جلوگیری از هدررفتن فضا را بررسی کنید. یکی از شیوه‌هایی که باعث می‌شود آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد و از فضای موجود به درستی استفاده شود، بهره گرفتن از وسایل توکار است. این کار باعث می‌شود یخچال، فر یا ماشین ظرف‌شویی شما به خوبی با فضای آشپزخانه منطبق شوند. چنین انطباقی کمک می‌کند تا آشپزخانه‌ی شما بزرگ‌تر به نظر برسد. فقط این نکته را فراموش نکنید که از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: برای تغییر ظاهر کابینت چکار کنیم؟

کابینت آشپزخانه
جهت مشاهده انواع طرح کابینت و قیمت کلیک کنید

کلام آخر

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک کار ساده‌ای نیست. شاید مسیری که طی می‌کنید، حتی از طراحی کابینت برای آشپزخانه‌های بزرگ هم دشوارتر باشد؛ چرا که هم باید چیدمان درست و بهینه‌ای برای کابینت‌ها در نظر گرفت و هم وسایل‌ در محیط به گونه‌ای چیده شوند تا از ایجاد یک فضای دل‌گیر و یک‌نواخت جلوگیری شود. به همین دلیل باید برای طراحی کابینت آشپزخانه کوچک دقت و توجه بیشتری صرف کرد. ایده گرفتن از طراحی‌های مدرن آشپزخانه که این روزها با چند کلیک ساده در گوگل قابل دسترس است، می‌تواند به شما کمک کند. اما علاوه بر این مورد می‌توانید از افراد با تجربه هم مشورت بگیرید و روی کمک آنها حساب کنید. کبال افراد حرفه‌ای و متخصصی در این زمینه دارد که می‌توانند کابینت آشپزخانه کوچک شما را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنند و کابینت‌هایی مطابق سلیقه و نیازتان برای بسازند.

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

درباره نویسنده:

سحر ملک پور
من سحر ملک‌پور هستم کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی، نوشتن، خوندن و البته دیدن فیلم کارهاییه که باهاشون زندگی می‌کنم. توی وبلاگ کبال سعی می‌کنم چیزهای جدیدی که در مورد زندگی و فعالیت‌های مختلف و به درد بخور یاد می‌گیرم رو با شما به اشتراک بگذارم.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!