از شامپو فرش استفاده بکنیم یا نکنیم؟

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۵:۲۶:۲۷ +۰۴:۳۰ ۲۵ مهر ۱۳۹۷|نظافت منزل|
  • مشاهده تصویر بزرگتر شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش برای شسشتوی فرش و موکت در منزل کاری است که هر شخصی می‌تواند آن را انجام دهد. استفاده این ماده برای تمیز کردن بافت رویه مبلمان، قالی، قالیچه و موکت یکی از کم‌خطرترین و آسان‌ترین گزینه‌ها است؛ زیرا محلول شوینده‌ای که به نام شامپو فرش می‌شناسیم، از نظر Ph خنثی است و قابلیت حلال‌پذیری کمی دارد. شامپو فرش به شما اجازه می‌دهد بدون بهره‌گیری از آب بتوانید فرش یا موکت خود را تمیز کنید؛ از همین با استفاده از شامپو فرش دیگر نیازی به پروسه خشک کردن بافت فرش نیست و تار و پود قالی شما در مجاورت با هوا به سرعت خشک می‌شود. استفاده از شامپو فرش در فرآیند خشکشویی فرش و موکت هم یک امر معمول به حساب می‌آید؛ اما در اغلب موارد استفاده از شامپو فرش برای شستشوی فرش و موکت بهترین گزینه نیست و به همین دلیل مراکز تخصصی ارائه دهنده خدمات خشکشویی فرش به ندرت از آن برای تمیز کردن بافت فرش و موکت استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: هزینه قالیشویی در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

نحوه صحیح استفاده از شامپو فرش

برای شستشوی فرش و موکت با استفاده از شامپو فرش، ابتدا باید بافت فرش را با جاروبرقی به خوبی گردگیری و غبارگیری کنید؛ به شکلی که هیچ‌گونه گرد و خاک و ذرات اضافی میان تار و پود فرش باقی نماند. این مرحله بسیار مهم است و بهتر است با دقت انجام شود؛ زیرا حل شدن گرد و خاک و دیگر عناصر آلوده با محلول شامپو فرش، نتیجه‌ی خوبی ندارد و ممکن است باعث ایجاد لکه روی فرش منزل یا محل کار شما شود.

پس از آنکه تار و پود فرش را به خوبی غبارگیری کردید، نوبت به استفاده از شامپو فرش برای تمیز کردن بافت آن می‌رسد. برای شروع می‌بایست یک محلول استاندارد بر اساس ترکیب شامپو فرش و آب تهیه کنید. به ازای هر ۱۰۰ سی سی شامپو فرش، ۲۰۰ تا ۲۵۰ سی سی آب بریزید تا یک محلول پایدار و مناسب به دست بیاورید و مایع حاصل شده را درون یک آب‌پاش دستی بریزید.
برای استفاده از شامپو فرش ابتدا با بهره‌گیری از آب‌پاش محلول را روی بافت فرش پخش کنید و سپس با استفاده از یک ابر شوینده یا یک برس نرم، محلول را لابه‌لای تار و پود فرش به حرکت در آورید. تجمع محلول شوینده در یک قسمت بافت فرش می‌تواند به رنگ آن آسیب جدی وارد کند؛ از همین رو در این مرحله مطمئن شوید که محلول به صورت یک‌دست در تمام نقاط فرش پخش شده است. برای اینکه بافت فرش پس از استفاده از شامپو فرش کاملا خشک شود، نباید تا مدتی روی آن راه بروید.
در هنگام استفاده از شامپو فرش به این موضوع دقت کنید که نباید از آب گرم برای ایجاد محلول شوینده استفاده کنید؛ زیرا آب گرم می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی بافت فرش و موکت شود.

تمیز کردن فرش با جاروبرقی قبل استفاده از شامپو فرش

نباید از آب گرم برای ایجاد محلول شوینده شامپو فرش استفاده کنید؛ زیرا آب گرم می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی بافت فرش و موکت شود.

اگر افشانه یا آب‌پاش در اختیار ندارید، می‌توانید شامپو فرش و آب را به مقدار گفته شده در یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید و محلول شوینده مورد نیاز خود را در آن بوجود بیاورید. در نظر بگیرید استفاده از شامپو فرش ممکن است برای فرش‌های دستباف که بافت آن‌ها از جنس پشم است، مناسب نباشد و باعث از بین رفتن رنگ آن‌ها شود؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم شستشوی فرش دستباف را به عهده متخصصان حوزه قالیشویی بگذارید.

مطالعه کنید
جایی برای حشرات موذی وجود ندارد!
قالی‌شویی
جهت مشاهده قیمت سرویس قالی‌شویی کلیک کنید

استفاده از شامپو فرش یا مواد دیگر؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، استفاده از شامپو فرش همیشه بهترین گزینه نیست؛ از همین رو در ادامه دو محلول را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید جایگزین شامپو فرش کنید. از طرفی بسیاری از افراد به مواد شوینده‌ی شیمیایی حساسیت دارند و این دو محلول می‌تواند به آنها کمک کند که از یک محلول شوینده غیر شیمیایی برای شستشوی فرش خود استفاده کنند.

محلول جوش شیرین، نمک، سرکه و آب

یک قاشق چای خوری جوش شیرین، نصف قاشق چای خوری نمک خوراکی، ۵۰ سی سی سرکه سفید و ۲۵۰ سی سی آب سرد را با هم مخلوط کنید تا یک مایع یک‌دست و پایدار بوجود بیاید. سپس این مایع را با استفاده از یک ابر شوینده یا یک برس روی بافت فرش یا موکت محلول را پخش کنید.
این شوینده خانگی مناسب فرش‌های دستباف یا ماشینی است که لکه‌دار شده‌اند. این محلول قادر است لکه‌های قهوه، شربت و همچنین آلودگی‌های پایه نفتی را به راحتی از بین تار و پود بافت فرش تمیز کند.

محلول آب، پراکسید هیدروژن و بوره

پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه ماده‌ای است که شما می‌توانید با غلظت‌های متفاوت از فروشگاه‌های عرضه وسایل آزمایشگاهی خریداری کنید. برای ایجاد محلول شوینده فرش از پراکسید هیدروژن ۵۰ درصد استفاده کنید. بوره هم ماده‌ای است که می‌توانید در فروشگاه‌های عرضه‌کننده شوینده‌های صنعتی پیدا کنید.
بوره ماده اولیه سازنده‌ی صابون و مواد شوینده‌ی دیگر است؛ از همین رو اگر نتوانستید بوره را تهیه کنید، می‌توانید از تکه‌های صابون بدون عطر برای تشکیل محلول شوینده فرش استفاده کنید.
بوره و پراکسید هیدروژن ۵۰ درصد را در ظرفی بریزید و با بهره‌گیری از یک حرارت ملایم، آنها را به شکل یک محلول پایدار و یک‌دست درآورید. برای ساخت این محلول به ازای هر ۵۰ گرم بوره یا صابون، ۱۵۰ سی سی پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه درون ظرف بریزید. سپس محلول بدست آمده را با ۲۵۰ سی سی آب مخلوط کنید تا ویسکوزیته‌ی محلول کاهش پیدا کند و رقیق شود.
محلول به دست آمده برای تمیز کردن لکه‌های پروتئینی، آثار خون و لکه‌های به جا مانده از لبنیات بسیار مناسب است. بهتر است با بهره‌گیری از یک فرچه‌ی نرم یا یک مسواک محل لکه شده را با بهره‌گیری از این شوینده خانگی تمیز کنید.

محلولی که از ترکیب آب اکسیژنه و بوره به دست می‌آید، برای تمیز کردن لکه‌های پروتئینی، آثار خون و لکه‌های به جا مانده از لبنیات بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید: خشکشویی فرش؛ از باورهای غلط تا واقعیت‌ها

استفاده از شامپو فرش، آری یا خیر؟!

استفاده از شامپو فرش و محلول‌های مشابه که به آنها اشاره کردیم، یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه و آلودگی‌های به جا مانده روی بافت فرش است؛ اما اگر فکر می‌کنید که فرش و موکت منزل یا محل کار شما نیاز به شستشوی سالانه دارد، قطعا استفاده از شامپو فرش بهترین گزینه نیست و ما به شما بهره‌گیری از سرویس‌های قالیشویی را پیشنهاد می‌کنیم.

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

 

درباره نویسنده:

آرمان زارع
آرمان هستم فارغ‌التحصیل رشته طراحی صنعتی. طراحی و نوشتن جزو علایق همیشگی‌ام بوده و همیشه دوست داشتم با نوشته‌هام کمکی به بهبود زندگی افراد کرده باشم. شما می‌تونید بخشی از نوشته‌های من رو توی وبلاگ کبال بخونید.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!