خشکشویی فرش؛ از باورهای غلط تا واقعیت‌ها

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۵:۳۲:۴۴ +۰۴:۳۰ ۲۲ مهر ۱۳۹۷|نظافت منزل|
 • مشاهده تصویر بزرگتر خشکشویی فرش

خشکشویی فرش روشی است که در آن بدون استفاده از آب و شوینده‌های پایه‌آبی، فرش یا موکت را تمیز می‌کنند. در پروسه خشکشویی فرش از مواد شوینده‌ی خنثی همچون شامپو فرش برای شستشوی بافت قالی استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند که در خشکشویی فرش، نوع شوینده و تجهیزات استفاده شده با توجه به نوع فرش، بافت و رنگ آن متغیر است. خشکشویی فرش یک روش بسیار خوب برای شستشوی فرش در منزل است؛ از همین رو بسیاری از افراد خشکشویی فرش را به عنوان سرویس قالیشویی سیار هم می‌شناسند. خشکشویی فرش فقط محدود به استفاده از شامپو فرش نمی‌شود و مراکز تخصصی قالیشویی، خشکشویی فرش را با بهره‌گیری از شوینده‎‌های تخصصی و البته تجهیزات صنعتی اتوماتیک انجام می‌دهند. به طور کلی سرویس خشکشویی فرش یک امر تخصصی در میان اتحادیه قالیشویان به حساب می‌آید؛ از همین رو نباید این انتظار را داشت که تمام مجموعه‌های فعال در این حوزه، خدمات مربوط به خشکشویی فرش را به مشتریان خود ارائه دهند. متاسفانه در میان مردم، باورهای غلطی هم درباره‌ی خشکشویی فرش وجود دارد. بسیاری این نظر را دارند که در پایان فرآیند خشکشویی فرش، نتیجه حاصل شده رضایت‌بخش نخواهد بود و لکه و آلودگی‌های فرش بین تار و پود آن باقی خواهند ماند. این باور غلط در واقع به دلیل معرفی خشکشویی فرش به عنوان شستشوی قالی با شامپو فرش شکل گرفته است؛ اما همان‌طور که گفتیم، سرویس‌های تخصصی ارائه شده در خصوص خشکشویی فرش فراتر از اموری است که افراد عادی قادر به انجام آن باشند. ناگفته نماند که هیچ‌گاه خشکشویی فرش نمی‌تواند جای خدمات قالیشویی صنعتی را بگیرد؛ اما نباید این نکته را فراموش کرد که همیشه هم فرش، قالی یا موکت منزل ما به آب و مواد شوینده قلیایی برای تمیز شدن نیاز ندارد و خیلی وقت‌ها با بهره‌گیری از خدمات ارائه شده در حوزه خشکشویی فرش، می‌توان تمام آثار آلودگی‌های به‌جامانده روی بافت فرش را تمیز کرد. برای اینکه بیشتر با خشکشویی فرش آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این نوشته را مطالعه کنید تا دفعه‌ی بعدی که خواستید اقدام به سفارش خدمات قالیشویی کنید، سرویس خشکشویی فرش را هم در نظر داشته باشید و بتوانید هوشمندانه‌تر و با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید: هزینه قالیشویی در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

قالی‌شویی
جهت مشاهده قیمت سرویس قالیشویی کلیک کنید

خشکشویی فرش چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام امور مربوط به خشکشویی فرش به یک متخصص نیاز دارید. مجموعه عملیات صورت گرفته در پروسه‌ی خشکشویی فرش شبیه بسیاری دیگر از خدمات ارائه شده از سوی قالیشویی‌های صنعتی و نیمه‌‌صنعتی است. در فرآیند خشکشویی فرش، متخصص بر اساس نوع بافت قالی و رنگ به کار رفته در طراحی و ساخت آن، نوع شوینده را انتخاب می‌کند؛ از همین رو بهتر است قبل از سفارش سرویس خشکشویی فرش، نوع فرش مورد نظرتان را به کارشناسان و متخصصان قالیشویی اطلاع دهید. همچنین تجهیزات استفاده شده در روند خشکشویی فرش، بسته به نوع بافت فرش شما متفاوت است؛ زیرا وسایل استفاده شده در سرویس خشکشویی فرش به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که میان تار و پود فرش و موکت حرکت کنند و تمام آلودگی‌های بافت آن را از بین ببرند.

گردگیری فرش خشکشویی فرش

گردگیری و غبارگیری باید با دقت انجام شود؛ زیرا هرگونه گرد و خاک به جا مانده روی فرش می‌تواند در نتیجه‌ی کار تاثیر منفی بگذارد.

اولین مرحله خشکشویی فرش، به گردگیری و غبارگیری تار و پود فرش یا موکت مربوط است. بهترین روش برای از بین بردن گرد و خاک و ذرات اضافی میان بافت فرش، استفاده از عمومی‌ترین روش، یعنی جاروبرقی است. در فرآیند خشکشویی فرش، متصدی قالیشویی ابتدا با بهره‌گیری از یک وکیوم صنعتی یا جاروبرقی قوی تمام ذرات بین بافت فرش را تمیز می‌کند؛ این مرحله اهمیت زیادی دارد و باید با دقت انجام شود؛ زیرا هرگونه گرد و خاک به جا مانده روی فرش می‌تواند در نتیجه‌ی کار تاثیر منفی بگذارد.

مطالعه کنید
چرا نظافت محل کار و شرکت مهم است؟

پس از گردگیری و غبارگیری فرش یا موکت، نوبت به استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن بافت فرش می‌رسد. در این مرحله از خشکشویی فرش بسته به نوع بافت و رنگ به کار رفته در طراحی آن، تجهیزات و مواد شوینده‌ی استفاده شده توسط متخصص قالیشویی متفاوت است. به عنوان مثال اگر فرش از نوع دستباف و از جنس پشم باشد، نباید از تجهیزات صنعتی و مواد شوینده قلیایی برای شستشوی آن استفاده کرد. به طور کلی برای خشکشویی فرش‌های دستباف از برس‌های نرم به همراه مواد شوینده خنثی و کمی آب سرد استفاده می‌شود؛ این در حالی است که برای خشکشویی فرش‌های ماشینی می‌توان از دستگاه‌های فوم ساز قوی به همراه شوینده‌های قدرتمند استفاده کرد. دستگاه فوم ساز استفاده شده در پروسه خشکشویی فرش ماشینی، مکانیزم مشابهی با دستگاه ماله پروانه‌ای موتوری دارد با این تفاوت که به جای استفاده از کاردک و تیغه، در سینی کف دستگاه از برس‌هایی با تارهای ضخیم استفاده شده است. این تارها باعث می‌شوند مواد شوینده به لابه‌لای بافت فرش نفوذ کند و تمام آلودگی‌های موجود در میان تار و پود فرش در مواد شوینده حل شوند. این موضوع را فراموش نکنید که شوینده‌ی استفاده شده در فرآیند خشکشویی فرش، نباید پایه آبی باشد؛ در غیراین‌صورت بافت فرش به خوبی خشک نمی‌شود و فضای خانه بوی نم می‌گیرد.

شویندها‌ی که در فرآیند خشکشویی فرش استفاده می‌شود، نباید پایه آبی باشد؛ زیرا سرعت خشک شدن فرش را کند می‌کند و باعث می‌شود فضای خانه بوی نم بگیرد.

مرحله آخر خشکشویی فرش، مربوط به خشک کردن بافت فرش یا موکت است. در این قسمت متصدی قالیشویی با استفاده از دستگاه‌های وکیوم صنعتی با قابلیت جذب مایعات، تمام مواد شوینده را از میان تار و پود فرش جذب می‌کند. این کار باعث می‌شود تمام آلودگی‌های حل شده در شوینده از میان بافت فرش خارج شوند.

دستگاه خشکشویی فرشبیشتر بخوانید: مبل شویی با چه سازوکاری انجام می‌شود؟

قبل از سفارش سرویس خشکشویی فرش به این نکات توجه کنید

 • خشکشویی فرش یک امر تخصصی در حوزه قالیشویی به حساب می‌آید؛ از همین رو به هر شخص یا مجموعه‌ای در خصوص انجام این فرآیند اعتماد نکنید.
 • اگر فرش شما نیاز به ترمیم و رفوگری دارد، شستشوی آن می‌تواند یک اشتباه بزرگ محسوب شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از بهره‌گیری از خدمات خشکشویی فرش از خدمات رفوگری استفاده کنید.
 • خشکشویی فرش هیچ‌گاه نمی‌تواند جای سرویس‌های قالیشویی صنعتی را بگیرد؛ از همین رو اگر فرش شما مدت زیادی است که تمیز نشده و لکه و آلودگی‌های زیادی میان تار و پود آن وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم به‌جای استفاده از خدمات خشکشویی فرش از سرویس‌های تخصصی قالیشویی صنعتی استفاده کنید.
 • قبل از سفارش سرویس خشکشویی فرش، اطلاعات دقیق فرش یا موکت خانه و محل کار خود را به مسئولان قالیشویی ارائه دهید.

  کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

درباره نویسنده:

آرمان زارع
آرمان هستم فارغ‌التحصیل رشته طراحی صنعتی. طراحی و نوشتن جزو علایق همیشگی‌ام بوده و همیشه دوست داشتم با نوشته‌هام کمکی به بهبود زندگی افراد کرده باشم. شما می‌تونید بخشی از نوشته‌های من رو توی وبلاگ کبال بخونید.

۲ ديدگاه

 1. باربری تهران ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۲ - پاسخ دادن

  ممنون از مطلب خوبتون ، خیلی کمک کننده بود برای ما

  • ایمان شعبانی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۳:۰۹ - پاسخ دادن

   خواهش می‌کنم
   ممنون از اینکه دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!