کاشی کاری؛ یادگاری کهن از سرزمین ایران

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۵:۵۸:۴۰ +۰۴:۳۰ ۲۰ مهر ۱۳۹۷|نوسازی و تغییر|
 • مشاهده تصویر بزرگتر کاشی کاری

کاشی کاری مدت زیادی است که برای تزئین و جلوه دادن به ساختمان­‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا اگر هنر معماری اصفهان را دیده باشید، حتما این نکته را متوجه شده‌اید که کاشی کاری سنتی ایرانی، بخشی جدانشدنی از زیبایی بناهای باشکوه این شهر است. مدل معماری اصفهان که آن را به نوعی می‌توان از نوع معماری اسلامی دانست، در بسیاری از بناهای تاریخی دیگر مانند مساجد و ساختمان‌های اعیانی هم تکرار شده است. ولی نکته‌ی قابل توجه، نقش غیرقابل انکار کاشی کاری در معماری این بناها است. کاشی کاری سبک‌های کاری متفاوتی از قبیل کاشی معرق، کاشی مَعقِلی، کاشی هفت رنگ، مقرنس و مشبک دارد که در مقالات بعدی روی وبلاگ کبال به آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: قیمت نصب کاشی و سرامیک در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

صنعت کاشی کاری امروز

از بناهای تاریخی که بگذریم، امروزه از کاشی کاری در نمای داخلی ساختمان­‌های مسکونی، تجاری و همچنین نمای بیرونی آنها استفاده می‌شود. علاوه بر زیبایی و تنوع، مقاومت بالای لعاب روی کاشی در برابر رطوبت و حرارت در کنار داشتن قیمتی به مراتب کمتر از سنگ و سایر نماهای خارجی مانند کامپوزیت از عواملی هستند که سازندگان ساختمان را به سمت استفاده از کاشی سوق می‌دهند. کاشی کاری یکی از مراحل نازک کاری ساختمان است و معمولا بعد از گچ کاری انجام می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت ساختمان، بنا را با استفاده از نرم افزارهای معماری شبیه‌سازی می‌کنند و به وسیله‌ی آن می‌توان مناسب‌ترین نوع و طرح کاشی را انتخاب کرد. بگذارید اول با ساختار کاشی آشنا شویم.

کاشی کاری سبک‌های کاری متفاوتی از قبیل کاشی معرق، کاشی مَعقِلی، کاشی هفت رنگ، مقرنس و مشبک دارد.

کاشی از چه جنسی است؟

کاشی یک نوع سنگ مصنوعی است و ضخامتی چند میلی‌متری دارد. این سنگ، از دو بخش خشت زیرین و رویه‌ی لعابی تشکیل شده است. جنس بخش خشت زیرین کاشی از نوع خاک است و قسمت رویه‌ی لعابی آن از شیشه و اکسیدهای فلزی و معدنی تشکیل می‌شود که مانند شیشه صاف و صیقلی است. در صنعت ساختمان به غیر از کاشی، گاهی از سرامیک هم برای نماکاری استفاده می‌­شود. این دو متریال، تفاوت­‌هایی نسبت به یکدیگر دارند. اما برتری کاشی نسبت به سرامیک در جذب آب است. کاشی­‌ها جذب آب بالایی دارند؛ اما از طرفی برای جذب آب پایین و استحکام بالا از سرامیک­‌ها در کف استفاده می­‌کنند.

مزایای کاشی کاری چیست؟

 • کاشی‌های ساختمانی قابل شستشو هستند.
 • دوام بالایی دارند.
 • در برابر نور خورشید مقاوم هستند.
 • در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند.
کاشی کاری با چسب

چسباندن کاشی با چسب یکی از روش‌های سریع کاشی‌کاری است.

ابزار مورد نیاز کاشی کاری

کاشی کاری به مانند تمام کارهای ساختمانی دیگر، نیازمند ابزار و وسایل مخصوص به خود است. اگر به طور کلی بخواهیم به ابزارهای این کار اشاره کنیم، می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • دستگاه برش
 • تراز
 • شلنگ تراز
 • گونیا
 • ریسمان
 • متر
 • چکش پلاستیکی

بیشتر بخوانید: کاشی کاری سرویس بهداشتی برای دکوراسیون ایده‌آل

کاشی و سرامیک
جهت استفاده از خدمات کاشی و سرامیک ساختمان کلیک کنید

شلنگ تراز؛ اولین ابزار مورد نیاز کاشی کاری

همان‌طور که کاشی‌کاران می‌گویند، اولین کار در کاشی کاری را شلنگ تراز انجام می‌دهد؛ شلنگ تراز همان‌گونه که از اسمش پیدا است، چیزی شبیه شلنگ آب است البته با قطر کمتر. به طور کلی به کمک این ابزار، چهار طرف یک محوطه را تراز می‌کنند تا کاشی‌های کف هم‌سطح شوند و به‌قول‌ کاشی کارها «پستی بلندی» نداشته باشند.

کاربرد تراز در کاشی کاری

این ابزار هم مطابق نامش کارایی دارد. از تراز برای تراز یا میزان بودن کاشی استفاده می‌­شود. لذا این ابزار تنها برای مشخص شدن تراز یک کاشی به کار می‌رود. کار کردن با این ابزار بسیار ساده است؛ تراز را روی سطح مورد نظر قرار می‌دهند و با استفاده از مایع و حبابی که درون مایع قرار دارد، زاویه سطح را می‌سنجند. اگر حباب دقیقا در وسط محفظه ثابت شد، یعنی اینکه سطح کاملا صاف و به اصطلاح تراز است.

ریسمان کاشی کاری

برای تراز بودن چند کاشی مجاور از ریسمان استفاده می­کنند. به کمک ریسمان کشی این کار را انجام می­‌دهند تا کاشی چندین کاشی مدنظر میزان و بدون مشکل باشد. در واقع ریسمان ارتفاع مطلوب کاشی‌ها از کف را در هر لحظه به استادکار نشان می‌دهد. در کاشی کاری، همه کاشی‌ها باید در فاصله‌ی یکسانی از ریسمان قرار بگیرند.

مطالعه کنید
سقف کاذب کناف چیست و از کجا سر و کله‌اش پیدایش شد؟

نقش گونیا در کاشی کاری

یکی دیگر از ابزارهای تراز بودن کاشی، گونیا است. کاشی کاران برای نصب کاشی در کنج و اطمینان از زاویه درست آن نسبت به دیوارهای اطراف از گونیا استفاده می­‌کنند.

دستگاه برش

به کمک دستگاه برش، می­‌توان کاشی را در اندازه مدنظر، و بسته به نیاز، به شکل دلخواه برش داد. ایجاد شکاف برای کلید و پریز، شیرهای آب گرم و سرد و موارد دیگر در این مرحله انجام می‌شود.

کاشی کاری برش کاشی

برش دقیق کاشی تنها با سنگ برقی امکان‌پذیر است.

چکش پلاستیکی چه کاربردی دارد؟

 به طور معمول در کاشی کاری برای محکم شدن کاشی در جایگاه خود از چکش پلاستیکی کمک می­‌گیرند. این ابزار برای سرامیک کف بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روند کار در کاشی کاری ساختمان

کاشی کاران به کمک ابزارهایی که به آنها اشاره کردیم، کاشی کاری را شروع می­‌کنند. به این صورت که بعد از استفاده از شلنگ تراز و مطمئن شدن از میزان بودن، ملات مخصوص را کف زمین می‌ریزند. سپس به کمک کمچه آن را صاف می‌کنند و کاشی را روی آن قرار می‌­دهند. بعد از آن به کمک چکش پلاستیکی کاشی را محکم و سپس از تراز بودن آن اطمینان حاصل می‌­کنند. این کار برای کاشی کف است و برای کاشی دیوارها از روشی تقریبا مشابه و با کمی تغییرات استفاده می‌شود. در کاشی کاری دیوار از مخلوط دوغاب که مخلوطی از ماسه، سیمان و آب است، استفاده می‌کنند و آن را در حدفاصل کاشی‌ها و دیوار می‌ریزند.

در کاشی کاری دیوار از مخلوط دوغاب که مخلوطی از ماسه، سیمان و آب است، استفاده می‌کنند.

برای این‌که کاشی‌ها به خوبی روی سنگ یا سیمان کار شوند، باید کاشی کاری به صورت اصولی انجام شود. این کار هم مستلزم کمک گرفتن از یک کاشی‌کار حرفه‌ای و کاربلد است. در ابتدا کاشی کار باید تمام نکات اولیه مانند انتخاب کاشی مناسب، تهیه ابزار مورد نیاز، تراز بودن دیوارها و زاویه‌ی کاشی‌ها و موارد این‌چنینی را رعایت کند تا کاشی‌ها بعدا دچار مشکل نشوند و به اصطلاح «پستی و بلندی» نداشته باشند. اهمیت رعایت این اصول برای انواع کاشی کاری مشابه است. در ادامه نکاتی که در پروسه کاشی کاری باید رعایت شود را برایتان لیست کرده‌ایم.

 • برای ساختمان­‌هایی که زیرکار سیمان چیزی است که مانع نصب شدن کاشی می­‌شود، ابتدا زیر کار را اصطلاحا زخمی می­‌کنند و بعد مراحل کاشی کاری شروع می‌شود.
 • در برخی از موارد به جای ملات از چسب خمیری برای چسباندن کاشی استفاده می­‌کنند. این چسب­‌ها در برابر آب، مواد شیمیایی و حرارت مقاوم هستند.
 • کاشی کار باید در ابتدا محیط را بررسی و کاشی کاری را طبق شرایط آن محیط شروع کند.
 • برای کاشی کاری در ساختمان مخصوصا کف، اول از همه به کمک شلنگ تراز محوطه را تراز می‌­کنند و بعد از اطمینان از میزان بودن کل محوطه (به طور مثال کف اتاق) کاشی کاری را شروع خواهند کرد.
 • بعد از نصب کاشی و اتمام کار باید آنها را دوباره تراز کرد و سپس بند کشی را انجام داد. بندکشی را به طور معمول دو تا سه روز بعد از نصب کاشی انجام می­‌دهند و برای یک‌دست شدن درز کاشی­ها با خود کاشی کاربرد دارد. ملات مخصوص برای بندکشی سیمان، پودر سنگ و پودر سفید است.
 • بعد از اعمال کاشی کاری، تمام درزهای کاشی که خالی است را با سیمان سفید پر می­‌کنند که به این کار بندکشی می­‌گویند.
کاشی کاری کف

آخرین مراحل کاشی کاری کف پیش از بندکشی

قیمت کاشی کاری یا نصب کاشی

عوامل مختلفی روی هزینه کاشی کاری تاثیر می­‌گذارند و سبب تفاوت هزینه  در بین ساختمان­‌ها می­‌شوند. این عوامل تاثیرگذار عبارتند از: نوع کاشی، ابعاد کاشی، متراژی که کاشی نصب شده، زیرسازی، عایق کاری و مکان در هزینه کاشی کاری مکان یا لوکیشن اجرای کاشی کاری مهم است. در شهرهای بزرگ مانند تهران، اجرت کاشی کاری بیشتر از شهرهای کوچک خواهد بود.

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

درباره نویسنده:

علیرضا یوسفی زاده
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی هستم. یکی از کارای مورد علاقم اینه که بگردم و چیزای جدید یاد بگیرم؛ خیلی وقتا فرقی هم نمیکنه تو چه زمینه ای باشن. به نظرم یاد گرفتن در مورد هرچیزی باعث میشه آدم دید بهتری به جهانی که توش زندگی میکنه داشته باشه. تو وبلاگ کبال هم هدفم از نوشتن اینه که بخشی از مطالبی که یاد میگیرم رو با شما به اشتراک بگذارم. چراکه سوال های قبلی ذهن من میتونن سوالای حال حاضر ذهن شما باشن.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!