هزینه سیم کشی ساختمان در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۶:۴۱:۳۳ +۰۴:۳۰ ۳ مهر ۱۳۹۷|سیاست قیمت گذاری|
 • مشاهده تصویر بزرگتر قیمت سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان هم مثل دیگر کارهایی که هنگام ساخت وساز یا تعمییرات منزل انجام می‌شود، هزینه‌بردار است. علاوه بر سیم کشی آیفون، نصب کلید و پریز، سیم کشی تلفن، جنس و کیفیت سیم‌ها، زیبایی یک خانه به روشنایی و حتی استفاده از هالوژن‌هایی است که امروزه در خانه‌ها وجود دارد. البته هزینه‌ها برای انجام کارهایی از قبیل طراحی و سیم کشی هالوژن و دیگر بخش‌های خانه مانند سیم کشی و نصب لوستر می‌تواند بیشتر باشد. در ادامه‌ی این مقاله سعی می‌کنیم شما را با حدود قیمت سیم کشی ساختمان، هزینه سیم کشی نصب روشنایی و موارد این‌چنینی آشنا کنیم.

اولین چیزی که برای برآورد قیمت سیم کشی ساختمان باید در نظر گرفت، جنس و کیفیت سیم‌ها است. مسلما اجناس باکیفیت، قیمت بیشتری هم نسبت به بقیه‌ی اجناس دارند. البته اجباری نیست که حتما گران‌ترین جنس بازار را انتخاب کنید؛ اما باید بدانید که سیم کشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار در ایمنی کل ساختمان است. پس اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی برای خرید سیم پرداخت کنید، باید حداقل یک جنس مرغوب که  قیمت متوسطی دارد را برای ساختمان‌تان خریداری کنید.

بهتر و امن‌تر است اگر برای مواردی مثل سیم کشی یا برق کاری از کمک استادکار ماهر یا مهندس وارد به کار کمک بگیرید. درست است که این کار هزینه در بر دارد؛ اما خیال‌تان بابت امنیت کار راحت خواهد بود. البته این را باید اضافه کرد که اگر خودتان مایل به انجام کار هستید، بهتر است از ابزار و وسایل باکیفیت استفاده کنید. ادامه با ما همراه باشید تا از قیمت سیم کشی ساختمان و عوامل موثر بر آن مطلع شوید.


 

 • سیم کشی ساختمان با سیم سایز ۱٫۵ تا ۴ میلی‌متر: ۱ تا ۱٫۵ هزار تومان به ازای هر متر
 • سیم کشی ساختمان با سیم سایز ۶ تا ۱۶ میلی‌متر: ۱٫۵ تا ۲ هزار تومان به ازای هر متر

n]

عوامل موثر بر هزینه سیم کشی ساختمان

همان‌طور که گفتیم، یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت سیم کشی ساختمان، جنس و میزان کیفیت سیم‌های مورد استفاده است. از دیگر عواملی که بر هزینه سیم کشی ساختمان تاثیر دارد، نصب روشنایی است. مثلا اگر در خانه‌ای از لامپ هالوژن استفاده شده باشد، هم سیم بیشتری مصرف می‌شود و هم قیمت سیم کشی ساختمان بالاتر می‌رود.

معمولا قیمت سیم کشی ساختمان با متراژ کمتر از ۱۰۰ متر، چیزی در حدود ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد بود.

متراژ یا زیر بنایی که برقکار آن را سیم کشی می‌کند هم در قیمت سیم کشی ساختمان تاثیر می‌گذارد؛ به طوری که هرچه متراژ ساختمان بیشتر باشد، قیمت سیم کشی و دستمزد برقکار هم بیشتر خواهد بود. معمولا قیمت سیم کشی ساختمان با متراژ کمتر از ۱۰۰ متر، چیزی در حدود ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد بود. توجه داشته باشید که تعرفه‌ی هر قسمت از سیم کشی ساختمان با دیگر بخش‌ها تفاوت دارد. حتی برای سیم کشی کولر گازی که با سیم شماره مخصوص خودش استفاده می‌شود، هزینه کار متفاوت است. این به آن معنا است که قطر و یا شماره‌ی سیم‌ها هم می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سیم کشی ساختمان باشد.

سیم کشی ساختمان

تاثیر میزان ساعت کاری بر دستمزد برقکار

زمانی که یک برقکار می‌خواهد سیم کشی ساختمان را انجام دهد، حتما قبل از توافق و تنظیم قرارداد هزینه سیم کشی را با او طی کنید تا در حین کار به مشکل برنخورید. طبق مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان، سیم کشی ساختمان تعرفه‌ی از پیش تعیین‌شده‌ای دارد و دستمزد برقکار نباید از آن حد تعیین شده بیشتر باشد. یکی از عواملی که بر قیمت دستمزد برقکار تاثیر می‌گذارد، زمانی است که او برای سیم کشی ساختمان صرف می‌کند. چون گاهی سیم کشی در حد جزئی است و زمان زیادی نمی‌برد؛ اما گاهی پروژه بزرگ است و برقکار باید مدت زمان زیادی را برای سیم کشی و نصب لوازم در ساختمان بگذراند. متوسط قیمت سیم کشی ساختمان برای هر ساعت حدود ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

متوسط قیمت سیم کشی ساختمان برای هر ساعت حدود ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

قیمت سیم کشی بر اساس تعداد واحد و متراژ

بعضی از پروژه‌های ساختمانی بسیار بزرگ و گسترده هستند؛ درنتیجه حجم سیم کشی ساختمان هم زیاد است و واقعا و وقت‌گیر خواهد بود. در این مرحله برقکار با توجه به حجم کاری، دستمزد خودش و قیمت سیم کشی ساختمان را به ازای هر واحد برآورد و اعلام می‌کند. در چنین مواقعی بین برقکار و کارفرما قراردادی منعقد می‌شود و قیمت سیم کشی به صورت کنتراتی محاسبه می‌شود. اما اگر فقط بخشی از سیم کشی خانه باقی مانده باشد یا برقکار چند عدد لامپ جهت روشنایی بیشتر نصب یا سیستم هالوژن را سیم کشی کند، دستمزد خود را به صورت جزئی محاسبه می‌کند. مثل همیشه، در صورتی که کار برقکاری و سیم کشی ساختمان را به صورت عمده به یک متخصص واگذار کنید، هزینه سیم کشی به‌صرفه‌تر خواهد بود.

سیمکشی ساختمان
جهت اطلاع از قیمت سیم‌کشی ساختمان و هزینه‌های مربوطه کلیک کنید

تاثیر محله بر قیمت سیم کشی ساختمان

علاوه بر همه‌ی این موارد گفته شده، محله هم در تعیین قیمت سیم کشی تاثیرگذار است و ممکن است در نقاط مختلف یک شهر، قیمت‌های متفاوتی برای سیم کشی ساختمان به شما اعلام شود. گاهی قیمت سیم کشی ساختمان یک محله با محله‌ای دیگر هم فرق می‌کند؛ در نتیجه ممکن است استفاده از برقکار یک محله برایتان به‌صرفه باشد و به‌کارگیری متخصص یک محله‌ی دیگر، هزینه‌های بیشتری را روی دست‌تان بگذارد.

برای مثال، در یک محل برقکار سیم کشی آیفون تصویری را با قیمت ۱۲۰ هزار تومان انجام می‌دهد؛ در حالی که ممکن است انجام همان کار در محله‌ای دیگر ۲ برابر این قیمت تمام شود. برای اینکه با مواردی این‌چنینی روبرو نشوید، ابتدا از تعرفه‌های تعیین شده در مناطق مختلف اطلاع حاصل کنید و با اطلاعات کامل دست به انتخاب متخصص بزنید.

 • هزینه اتصال برق هر یک واحدها به کنتور اصلی: ۲ تا ۲٫۵ هزار تومان به ازای هر متر
 • هزینه نصب هر کدام از کلید و پریزها: ۳ تا ۵ هزار تومان

قیمت نصب کلید و پریزها

اکثر برقکارها قیمت نصب کلید و پریز را به صورت عددی در نظر می‌گیرند و این مساله در میان برقکارها کاملا رایج است. همان‌طور که می‌دانید، در یک واحد از ساختمان تعداد زیادی کلید و پریز اعم از پریز تلفن، فیش آنتن و پریز برق و همچنین کلیدهایی برای روشن کردن لامپ‌ها وجود دارد. قیمت نصب قوطی و نصب کامل برای هرکدام از کلید و پریزهای توکار بین ۳ تا ۵ هزار تومان است. بهتر است قبل از شروع به اجرای کار، حتما درباره‌ی تعداد کلید و پریز مورد نظرتان و دستمزد درخواستی برقکار با او صحبت کنید.

قیمت سیم کشی برق ساختمان

قیمت سیم کشی روشنایی و لوستر

قیمت سیم کشی روشنایی برای فضاهای مختلف فرق می‌کند. به عنوان مثال چراغ‌های هالوژن نیاز به نصب طوق دارند و نصب هر یک از آنها حدود ۵ هزار تومان هزینه دارد. برای نصب سرپیچ جهت نصب لامپ‌های معمولی بین ۲ تا ۳ هزار تومان و برای نصب سایر انواع چراغ‌ها (سقفی، دیواری، حمامی، مهتابی) از ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان دریافت می‌شود. هزینه نصب لوستر بحث کاملا مجزایی است؛ برای نصب لوستر هزینه‌ها در یک کلاس کاملا متفاوت است و با توجه به تعداد شاخه‌ی لوستر تعیین می‌شود. اگر تعداد شاخه‌های لوستر تا ۳ عدد باشد، قیمت سیم کشی و نصب هر شاخه تقریبا ۲۰ هزار تومان خواهد بود؛ اما در صورتی که لوستر شما بیش از ۳ شاخه داشته باشد، به ازای هر شاخه اضافه باید حدود ۴۰ هزار تومان هزینه کنید.

نصب هر یک از چراغ‌های هالوژن حدود ۵ هزار تومان هزینه دارد.

قیمت سیم کشی سیستم تهویه

سیستم تهویه شامل تمام قطعاتی است که برای به گردش درآوردن هوا استفاده می‌شوند. می‌توان انواع هواکش‌ها، پنکه‌ها، کولر آبی و کولر گازی را در این دسته‌بندی گنجاند که برای سیم کشی و نصب هر یک از آنها، دستمزد مجزایی تعیین شده است. به عنوان مثال برای نصب هر عدد پنکه سقفی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان اجرت دریافت می‌شود. هواکش‌ها هم به دلیل موجود بودن در انواع تک فاز و سه فاز قیمت‌های مجزایی دارند که البته آن‌قدر هم فاصله ندارند. قیمت نصب هواکش تک فاز ۲۵ هزار تومان است و برای نصب هواکش سه فاز در حدود ۳۰ هزار تومان دریافت می‌شود. قیمت سیم کشی کامل کولر آبی هم تقریبا ۳۵ هزار تومان است.

قیمت سیم کشی آیفون معمولی و آیفون تصویری

سیم کشی آیفون تصویری خود یک شاخه‌ی مجزا است و قیمت آن باید طبق قوانین مخصوص به خودش محاسبه شود. قیمت نصب آیفون معمولی ۷۰ هزار تومان است و این هزینه برای نصب آیفون تصویری تا ۹۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. در صورت نیاز به داشتن گوشی اضافه برای دربازکن، هزینه نصب به مقدار مختصری تغییر می‌کند. برقکارها برای نصب هر گوشی اضافه آیفون معمولی یا تصویری، مبلغی بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

معمولا پس از گذشت حدودا ۲۰ سال از سن ساختمان، اتصالات و سیم‌ها کهنه می‌شوند و باید نسبت به تعویض آنها اقدام کرد.

قیمت بازسازی سیم کشی ساختمان

اگر سن ساختمان شما از حد معینی گذشته باشد، به احتمال بسیار زیاد به تعویض سیم کشی ساختمان نیاز دارید. معمولا پس از گذشت حدود ۲۰ سال از سن ساختمان، اتصالات و سیم‌ها کهنه می‌شوند و باید نسبت به تعویض آنها اقدام کرد. کهنه شدن سیم کشی ساختمان بسیار خطرناک است و می‌تواند به حوادثی از قبیل آتش سوزی یا آسیب رسیدن به لوازم الکتریکی منجر شود. احتمالا در هنگام تعویض و بازسازی سیم کشی ساختمان، نیاز به شکاف زدن دیوارها و تعویض کامل کابل‌ها داشته باشید و استفاده از متریال جدید در کنار هزینه‌های کنده کاری می‌تواند قیمت سیم کشی ساختمان را تا حد زیادی افزایش دهد.

در سرویس کبال می‌توانید سرویس سیم کشی ساختمان را به صورت آنلاین درخواست بدهید. با این کار در وقت و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید و کار سیم کشی ساختمان را بر اساس قیمت‌های کاملا شفاف به پایان می‌رسانید.

کبال بهترین متخصصان شهر را به شما معرفی می‌کند.

درباره نویسنده:

علیرضا یوسفی زاده
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی هستم. یکی از کارای مورد علاقم اینه که بگردم و چیزای جدید یاد بگیرم؛ خیلی وقتا فرقی هم نمیکنه تو چه زمینه ای باشن. به نظرم یاد گرفتن در مورد هرچیزی باعث میشه آدم دید بهتری به جهانی که توش زندگی میکنه داشته باشه. تو وبلاگ کبال هم هدفم از نوشتن اینه که بخشی از مطالبی که یاد میگیرم رو با شما به اشتراک بگذارم. چراکه سوال های قبلی ذهن من میتونن سوالای حال حاضر ذهن شما باشن.

۴ ديدگاه

 1. محمد رضا افصلی ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۸ - پاسخ دادن

  سلام من افضلی هستم از مازندران شهر ساری
  با توجه به اینکه قیمت دستمزد باقی برای هر استاد کاری در اولویت قراردارد قیمت پیشنهادی بستگی به اجرای کار و توان و سوابق استاد کار میتواند تاثیر داشته باشد چون اکثر کارفرما ها از کار اطلاع چندانی ندارند فکر می کنند که هر استاد کاری قیمت بالا داد به او بد گمانی می کند .ولی این طور نیست باید دید نگاه خودمان رو عوض کنیم وبرای استاد با تجربه دید آگاه متفاوتی داشته باشیم .
  قیمت شما تقریبا نسبت به سایت دیگر خوب است

  • ایمان شعبانی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۸ - پاسخ دادن

   سلام دوست گرامی
   از اینکه نظر بسیار مفیدتون رو با ما به اشتراک گذاشتید از شما ممنون و سپاسگزاریم.

   باتشکر
   کُبال

 2. دیوار سبز ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۰ - پاسخ دادن

  مطلب مفیدی بود ممنون

  • ایمان شعبانی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۳:۱۱ - پاسخ دادن

   خواهش می‌کنم
   ممنون از شما که دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!