برای سیم کشی برق ساختمان چکار باید بکنیم؟

توسط | ۱۳۹۸-۲-۲۹ ۱۷:۳۱:۵۸ +۰۴:۳۰ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷|کارهای الکتریکی|
  • مشاهده تصویر بزرگتر سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی برق ساختمان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید اصولی و طبق قوانین استاندارد در ساختمان انجام  شود. بعد از اتمام سفت کاری ساختمان، سیم کشی آن اغلب توسط برقکار یا تیم برقکاری و با نظارت مهندس برق ساختمان اجرا می‌شود. به دلیل اهمیت سیم کشی برق ساختمان، باید به این بخش از پروژه‌ی ساختمان سازی توجه خاصی داشت. اگر سیم کشی برق ساختمان بر طبق اصول مهندسی انجام نشود، خطرات جانی و مالی زیادی به همراه خواهد داشت. یک مهندس برق با سابقه قبل از اجرای کار، نقشه‌ی سیم کشی برق ساختمان را طراحی می‌کند؛ به طوری که پریزهای برق در جای مناسب خانه قرار گیرد تا در آینده برای افراد خانه مشکلی پیش نیاید. البته یک مهندس باتخصص می‌تواند با کوتاه کردن مسیر کابل‌ها و جلوگیری از رفت و برگشت سیم‌های اضافه و همچنین استفاده مناسب از سیم‌هایی با شماره‌های متفاوت برای کاربری‌های گوناگون، سیم کشی ساختمان را کاملا مقرون به صرفه و بر مبنای استانداردهای سیم کشی اجرا کند. توضیحات کامل‌تری در مورد استانداردهای برق ساختمان در مقاله‌ای با همین عنوان در وبلاگ کبال موجود است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: استانداردهای سیم کشی ساختمان چه مواردی هستند؟

در این مقاله می‌خواهیم آموزش‌های اولیه‌ی برقکاری ساختمان را به شما ارائه دهیم و شما را با اصول و انواع سیم کشی و همچنین نکات ایمنی در حین کار آشنا کنیم تا زمانی خودتان بتوانید مشکل سیم کشی برق ساختمان را برطرف کنید.

طراحی نقشه سیم کشی برق قبل از اجرای کار

مانند دیگر بخش‌های ساختمان سازی، در اجرای سیم کشی برق ساختمان هم به یک نقشه‌ی اولیه نیاز است که باید توسط مهندس برق به طور اصولی و درست طراحی شود. در طراحی نقشه کشی ساختمان، علائم و قطعات سیم کشی مشخص می‌شوند تا برقکار در حین کار بتواند با نقشه‌خوانی صحیح، سیم کشی برق ساختمان را بدون هیچ نقصی اجرا کند.

سیم کشی برق ساختمان به دو شکل سیم کشی توکار و روکار قابل انجام است.

سیم کشی توکار و روکار

اجرای سیم کشی برق توکار بسیار راحت است. استفاده از این روش چون هیچ سیم یا اتصالاتی به جز کلیدها و پریزها جلوی چشم نیستند، زیبایی بیشتری به فضای خانه می‌دهد. برای انجام سیم کشی توکار، ابتدا باید روی دیوار نشانه‌گذاری شود و مسیر سیم‌ها به کلید و پریزها را مشخص کرد. بعد از اتمام خط‌کشی، برای اجرای لوله‌گذاری و رد کردن سیم‌ها توسط فنر مخصوص سیم کشی در داخل لوله اقدام می‌شود. در این مرحله، جاهای خط‌کشی و نشانه‌گذاری‌شده را با دستگاه سنگ برش می‌برند تا دیوارها به صورت تمیز و منظم بریده شوند. در گذشته دیوار را با قلم و چکش جهت لوله‌گذاری برش می‌دادند که باعث خرد شدن تعداد زیادی از آجرها یا بلوک‌های سیمانی می‌شد؛ این کار اصلا مقرون‌به‌صرفه نبود و باعث هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت می‌شد. اما امروزه با سنگ برش فقط جاهای خط کشی شده به صورت دقیق برش داده می شوند تا کمترین آسیب به سایر نقاط دیوار برسد.

جعبه فیوز خانگی سیم کشی برق ساختمان

استفاده از جعبه فیوز کاری می‌کند تا از بروز مشکل در یک بخش خاص از سیم کشی ساختمان مطلع شوید.

 

تا اینجای کار فقط دیوار برش داده شده و کار سیم کشی برق ساختمان ادامه دارد. در این مرحله باید لوله‌گذاری اجرا شود و در ادامه، با توجه به میزان مصرف و استفاده‌ی صحیح از قطر سیم، سیم‌ها به داخل لوله هدایت شوند. جهت مصارف مختلف در ساختمان از سیم‌های با قطر متفاوت استفاده می‌شود؛ به طور مثال برای روشنایی سیم با قطر ۱٫۵ میلی‌متر، در پریزها با قطر ۲٫۵ میلی‌متری و برای کولر گازی و یخچال فریزر از سیمی با قطر ۴ میلی‌متر استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای سیم کشی برق پذیرایی از دو خط مجزا برای سیستم روشنایی و پریزها در جعبه فیوز استفاده کرد تا اگر زمانی برای یک المان (روشنایی یا پریزها) اشکال یا اتصالی به وجود آمد، کل سیستم روشنایی و پریز با هم قطع نشود و راحت‌تر بتوان ایراد به وجود آمده را رفع کرد.

سیمکشی ساختمان
جهت آگاهی از هزینه‌ی سرویس سیم‌کشی، کلیک نمایید

بیشتر بخوانید: هزینه سیم کشی ساختمان در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

سیم کشی برق روکار بیشتر در اماکن صنعتی مانند کارگاه‌ها و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سیم کشی برق ساختمانی مناسب خانه‌ها نیست؛ چراکه نمای منزل با وجود سیم‌ها زیبایی خود را از دست می‌دهد. اما در کارگاه‌ها و کارخانجات، وجود سیم‌ها در مسیری که بتوان به راحتی آن‌ها را دنبال کرد باعث می‌شود بتوان مشکلات و موارد احتمالی نظیر قطعی و اتصالی یا آب شدن سیم‌ها به هر دلیل را به سرعت پیدا و برطرف کرد. این کار باعث کاهش خطرات احتمالی در کارگاه و جلوگیری از اتلاف وقت می‌شود. اکثر سیم‌های برق در اجرای روکار به صورت کابل هستند که می‌توانند داخل لوله یا به صورت تنها اجرا شوند.

بهتر است در مکان‌های صنعتی جهت ایمنی بیشتر از سیم کشی برق روکار استفاده کرد.

در سیم کشی برق ساختمان به حالت روکار، به جای انتقال سیم‌ها به جعبه تقسیم، سیم‌ها را به درون یک تابلوی برق منتقل می‌کنند و به جای فیوز از کنتاکتورها که خود نوعی فیوز الکتریکی با آمپر بالا هستند استفاده می‌کنند. در سیم کشی برق روکار به دلیل استفاده از دستگاه‌های صنعتی آمپراژ بیشتری مصرف می‌شود و همان‌طور که گفتیم اگر خطری در اتصال سیم‌ها به وجود بیاید، به دلیل روکار بودن سیم‌کشی سریع‌تر می‌توان مشکل را برطرف کرد. پس بهتر است در مکان‌های صنعتی جهت ایمنی بیشتر از سیم کشی برق روکار استفاده کرد.

مطالعه کنید
هرآنچه باید برای رفع اتصالی سیم کشی بدانیم

مراحل سیم کشی برق ساختمان

جهت اجرای سیم کشی برق ساختمان ابتدا باید بر اساس نقشه‌خوانی درست، سر سیم‌های کل ساختمان را به یک جعبه فیوز یا جعبه تقسیم که در یک بخش از ساختمان تعبیه می‌شود، انتقال دهید. در این قسمت به دلیل سهولت و دقت کار بهتر است از سیم‌هایی با رنگ متفاوت یا علائم مخصوص شماره‌دار برای تشخیص و اتصال درست به جعبه فیوز استفاده کنید. این کار به شما در ادامه‌ی کار و اتصال سر سیم‌ها کمک زیادی می‌کند. حالا می‌توانید با خیال راحت تک‌تک المان‌ها را که شامل کلید، پریز، لامپ و سایر موارد هستند را به فیوزهای مربوط به هر کدام وصل کنید.

  • در اجرای سیم کشی برق ساختمان برای ظرافت کار می‌توانید در جعبه فیوز از یک شمش نول (قطعه فلزی) استفاده کنید تا کلیه‌ی سیم‌های نول به آن متصل شوند.
  • به خاطر ایمنی بیشتر ساختمان بهتر است یک فیوز اصلی ۲۰ آمپر در جعبه فیوز در نظر بگیرید تا اگر زمانی در سیستم سیم کشی برق ساختمان اتصالی به وجود آمد، فیوز کنتور اصلی قطع نشود و فقط فیوز داخل ساختمان قطع گردد تا به راحتی بتوانید اشکال آن را رفع کنید.
  • طبق اصول استاندارد سیم کشی ساختمان برای کولر گازی یک فیوز جداگانه‌ی معمولا ۱۶ آمپری در نظر گرفته می‌شود و برای سیستم پریزها و روشنایی داخل سالن، هر کدام به صورت مجزا باید یک فیوز جدا داشته باشند.

بیشتر بخوانید: با رعایت استانداردهای سیم کشی کولر آبی حادثه را دور کنید

بهترین مکان برای نصب کلید و پریز

در سال‌های گذشته تمام کلید و پریزها را در ارتفاع حدودا ۱۲۰ سانتی‌متری بالاتر از کف ساختمان قرار می‌‎دادند که دسترسی به آنها عمدتا مشکل بود؛ اما امروزه این‌طور نیست. جانمایی کلید و پریزها براساس نظر مهندسان تفاوت دارد؛ به این صورت که کلیدها در همان ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متری از کف و پریز برق، پریز تلفن و فیش آنتن در ارتفاع حدودا ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متری از کف ساختمان در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر این برای مشخص نمودن جای کلید و پریزها در آشپزخانه باید توجه بیشتری داشته باشید. زیرا کنار اجاق گاز و ظرفشویی به دلیل خطرات ناشی از اتصال برق، جای مناسبی برای نصب آنها نیست.

در گذشته تمام کلید و پریزها را در ارتفاع حدودا ۱۲۰ سانتی‌متری از کف ساختمان قرار می‌دادند؛ اما امروزه ارتفاع متفاوتی برای این کلید و پریز بخش‌های متفاوت رعایت می‌شود.‌‎

مرحله نهایی سیم کشی برق ساختمان

در این مرحله از سیم کشی برق ساختمان هم مانند مراحل قبل، نقشه‌خوانی اهمیت زیادی دارد. نصب کلید و پریزها و المان‌هایی از قبیل لامپ، لوستر، سیم کشی آیفون، روشنایی، سیم مربوط به هود آشپزخانه (فقط یک فاز و نول جدا است) بر طبق نقشه‌ی برق ساختمان انجام می‌شود. همه‌ی این موارد گفته شده با توجه به رنگ سیم‌ها یا شماره‌گذاری از قبل انجام شده پیش می‌رود.

تست کنید تا مطمئن شوید

حتما بعد از اجرای کار، تست کردن فیوز، کلید و پریزها را فراموش نکنید. اما چطور؟ برای اطمینان از درستی کار، همه‌ی فیوزها را قطع و فیوز اصلی را وصل کنید. از وصل شدن مابقی فیوزها مطمئن شوید. با این روش می‌توان به راحتی تک‌تک المان‌های مربوط را تست کرد. در این بخش اگر در سیستم سیم کشی برق عیب و ایرادی پیدا شد، می‌توان بر اساس همان رنگ‌بندی سیم‌ها و شماره‌گذاری‌هایی که از قبل انجام شده به سادگی عیوب را رفع کرد.

پریز هوشمند سیم کشی برق ساختمان

پریز هوشمند کاری می‌کند تا از راه دور هم بتوانید لوازم برق را روشن یا خاموش کنید.

 

هوشمندسازی ساختمان، انقلابی در سیستم سیم کشی برق

هوشمندسازی نخستین بار توسط یک معمار به نام  «بار کلوبرریز» اجرا شد. این پروژه در ابتدا با شکست مواجه شد و ساکنان آن ساختمان هوشمند، از این سیستم در خانه‌های خود استقبال نکردند. اما کم‌کم هوشمندسازی در خانه‌ها رشد کرد و با پیشرفت و بروز شدن علم تکنولوژی صنعت ساختمان، بسیاری از مردم از این فناوری استقبال کردند.

اجرای BMS یا همان هوشمندسازی در ساختمان‌ها موجب کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی می‌شود. این سیستم می‌تواند به صورت مخفی اجرا شود و کسی هم از وجود چنین سیستم هوشمندی با خبر نشود. از دیگر مزایای سیستم هوشمند در خانه‌ها این است که سیم‌های کمتری در خانه استفاده می‌شود و نمای خانه زیبا‌تر باقی می‌ماند. حتی اگر برای چند روز خانه را ترک کنید، می‌توانید با اتصال به اینترنت از راه دور، تمام وسایل برقی خانه را کنترل کنید. در این مقاله سعی شد تا به اصول کلی سیم کشی برق ساختمان اشاره شود. همان‌طور که خواندید، عاملی که در سیم کشی برق ساختمان پس از ایمنی اهمیت بسیار زیادی دارد،  نقشه برق ساختمان است. پس کار را طبق نقشه پیش ببرید و با استفاده از مواد باکیفیت، یک سیم کشی بی‌خطر را در ساختمان‌تان اجرا کنید.

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

درباره نویسنده:

علیرضا یوسفی زاده
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی هستم. یکی از کارای مورد علاقم اینه که بگردم و چیزای جدید یاد بگیرم؛ خیلی وقتا فرقی هم نمیکنه تو چه زمینه ای باشن. به نظرم یاد گرفتن در مورد هرچیزی باعث میشه آدم دید بهتری به جهانی که توش زندگی میکنه داشته باشه. تو وبلاگ کبال هم هدفم از نوشتن اینه که بخشی از مطالبی که یاد میگیرم رو با شما به اشتراک بگذارم. چراکه سوال های قبلی ذهن من میتونن سوالای حال حاضر ذهن شما باشن.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!