۱۵ نکته ایمنی در سیم ‌کشی ساختمان

توسط | ۱۳۹۸-۳-۲۶ ۱۵:۰۷:۲۴ +۰۴:۳۰ ۱۶ خرداد ۱۳۹۷|کارهای الکتریکی|
  • مشاهده تصویر بزرگتر استفاده از سیم چین در سیم کشی ساختمان - لوله خرطومی بیرون زده از دیوار

سیم‌ کشی ساختمان یکی از کارهایی است که باید در مراحل اولیه‌ی ساخت بنا و قبل از گچ کاری، نقاشی و … انجام شود. با توجه به اینکه سیم کشی ساختمان یک کار حساس است، قبل از شروع به کار باید نکات ایمنی خاصی را رعایت کرد. این نکات، خطرهای احتمالی ناشی از کار با برق را به صفر می‌رسانند و باعث می‌شوند کار در نهایت امنیت به پایان برسد.

لوله‌هایی که برای سیم کشی ایمن ساختمان تعبیه می‌شوند، باید درون دیوار قرار بگیرند. بدیهی است که این کار باید پیش از شروع مرحله‌ی نازک‌کاری به پایان رسیده‌باشد.

سیم کشی ساختمان را بهتر بشناسید

برای کارایی و ایمنی بهتر در سیم کشی ساختمان، باید نکات زیادی را مدنظر قرار داد. توصیه می‌کنیم پیش از شروع سیم کشی ساختمان و در حین آن، موارد زیر را در نظر داشته‌باشید:

۱– برای برق‌کشی ساختمان، ابتدا باید نقشه سیم کشی مشخص شود تا یک نقشه‌‌ی اولیه داشته‌باشید و بتوانید از روی آن، با برنامه‌ی بهتری پیش بروید.

۲– طراحی سیم کشی ساختمان باید به‌صورت تک خطی انجام شود تا بین سیم‌ها تداخلی به وجود نیاید و خطر اتصالات حادثه ساز به حداقل برسد.

۳– برق‌کشی ساختمان باید در یک خط مستقیم انجام شود و روشنایی‌های سالن و اتاق‌ها در فضای وسط قرار بگیرد. برای سالن‌های بزرگ، ابتدا باید فضا را به چند قسمت تقسیم کرد و برای هر بخش، یک حد وسط در نظر گرفت و روشنایی را در آن قسمت قرار داد.

 

سیم کشی ساختمان - جعبیه تقسیم و فیوز

 

۴– لوله‌هایی که برای سیم کشی ایمن ساختمان تعبیه می‌شوند، باید درون دیوار قرار بگیرند. بدیهی است که این کار باید پیش از شروع مرحله‌ی نازک‌کاری به پایان رسیده‌باشد.

۵– برای کابل‌ آنتن تلویزیون باید لوله‌ی جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. توجه کنید که کابل آنتن به هیچ عنوان نباید کنار سیم‌های برق قرار بگیرد.

جهت آگاهی از هزینه‌ی خدمات سیم‌کشی کُبال کلیک نمایید

۶– سیم تلفن را باید درون یک لوله جداگانه قرار داد تا با سیم‌های برق تداخلی نداشته باشد و از نویز افتادن روی خط تلفن جلوگیری شود.

۷– کلید و پریزها باید طراحی مناسبی داشته باشند و در جایی نصب شوند که هنگام ورود به خانه، به سرعت به آنها دسترسی داشته‌باشید.

۸– لوازمی مانند کولرهای گازی و آبی دارای بار (Load) سنگین هستند؛ یعنی مقدار برق مصرفی آن‌ها به نسبت لوازم برقی دیگر بیشتر است. از این رو باید برای آن‌ها از فیوز جداگانه با یک خط مستقیم در نظر گرفت. در سیم کشی ایمن، باید یک فیوز مجزا برای روشنایی‌ها و یک خط جداگانه برای پریزهای سالن و اتاق‌ها تعبیه شود.

مطالعه کنید
هزینه سیم کشی ساختمان در سال 1397 چقدر است؟

۹– کلید و پریزها باید در ارتفاعی مناسبی قرار داده شوند. این ارتفاع برای پریزها معمولاً ۵۰ سانتی متر و برای کلیدها ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر از کف کامل شده‌ی ساختمان است. البته ارتفاع کلید و پریز هر ساختمان می‌تواند بنا به درخواست ساکنین و کارفرما تعیین شود.

۱۰– پریزهای مربوط به برق اجاق گاز و ماشین لباسشویی باید در ارتفاع ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر از کف کامل شده‌ی ساختمان قرار داده شوند.

۱۱– پریزهای مربوط به برق یخچال و فریزر باید در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر از کف کامل شده‌ی ساختمان قرار داده شوند.

۱۲– پریزهای روی کابینتی باید در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از روی کابینت قرار داده شوند.

۱۳– پریزهای تلفن و برق باید به تعداد استاندارد در نظر گرفته شوند؛ به گونه‌ای که در هر جایی از ساختمان، امکان دسترسی به برق و تلفن وجود داشته باشد.

۱۴– کابل‌ها و اتصالات برق نباید در محیط مرطوب قرار داده شوند؛ زیرا رطوبت باعث بروز اتصالات برقی می‌شود و احتمال جرقه‌های منجر به آتش سوزی را افزایش می‌دهد. برای سیم کشی حمام و سرویس بهداشتی باید از کلید و پریزهای دارای روکش ضدآب استفاده شود. لامپ این نقاط هم در باید محفظه عایق آب قرار داده بگیرند.

۱۵– تا جایی که ممکن است، باید از شلوغ کاری پرهیز کرد و کار سیم کشی ساختمان را با طراحی بهینه انجام داد.

بیشتر بخوانید: هزینه سیم کشی ساختمان در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

سیم تلفن را باید درون یک لوله جداگانه قرار داد تا با سیم‌های برق تداخلی نداشته باشد و از نویز افتادن روی خط تلفن جلوگیری شود.

 

اگر در هنگام سیم کشی ساختمان این موارد مد نظر قرار داده شوند، می‌توان از عملکرد ایمن سیستم برق ساختمان اطمینان حاصل کرد. در زمان سیم کشی ثانویه که ممکن است پس از وصل برق ساختمان انجام شود، باید به‌طور کامل نکات ایمنی را در نظر بگیرید و مراقب اتصالات باشید. تحت هر شرایطی، قبل از دست زدن به سیم‌ها و پریزها از فازمتر استفاده کنید. سیم کشی ساختمان یک علم است و ظرافت‌های زیادی باید در آن رعایت شود. از این رو، توصیه می‌کنیم این کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا از ایمنی برق ساختمان خاطرجمع باشید.

 

کُبال، سامانه آنلاین خدمات خانه و ساختمان

 

درباره نویسنده:

محمد سماک
محمد سماک هستم و کارشناسی برق – الکترونیک خوندم. بخش زیادی از زندگیم رو به خوندن و نوشتن گذروندم و مطالعه کردن از سرگرمی‌های مورد علاقمه. خیلی اهل فیلم دیدن و یادگرفتن هستم و سعی می‌کنم هر روز، حداقل یه چیز جدید یاد بگیرم. هدفم توی وبلاگ کبال اینه که آموخته‌هامو به بقیه یاد بدم و اگه تونستم، جواب سوالات مبهم رو پیدا کنم. اگه سوالی داشتید، خیلی راحت می‌تونید توی سوشال میدیا پیدام کنید.

ثبت ديدگاه

اتفاقات تازه را از دست ندهید

اتفاقات تازه را از دست ندهید

با عضویت در خبرنامه وبلاگ کبال، از آخرین تخفیف‌ها و جشنواره‌های ما مطلع شوید و مطالب مفید آموزشی را در اینباکس ایمیل‌تان دریافت کنید

با موفقیت مشترک شدید!